ایرینا و آنیا – 12 سال در کنار مادری دیگر

آنیای مو سیاه در اصل تاجیک مسیحی با ایرینای مو طلائی در اصل روس و مسلمان

عباس جوادی – 20 روز پیش بی بی سی انگلیسی گزارش جالبی از مسکو داد. دو خانواده اهل روسیه یک زایشگاه این کشور را به دادگاه داده اند چرا که به گفته آنها پزشکانی که 12 سال پیش در همان بیمارستان به تولد و پرستاری اولیه نوزادان آنها کمک نموده اند ظاهرا بعد از تولد این دو نوزاد برچسب نام آنها را عوضی انداخته اند طوریکه هر نوزاد، ایرینا و آنیا، هرکدام به والدینی داده شده که اصلا پدر و مادر او نیست. حادثه وقتی روشن میشود که بین یکی از این زوج ها کار به طلاق میکشد چونکه شوهر مظنون میشود که فرزند سیاه موی او در وا قع از او نیست چونکه به او شباهتی ندارد. آزمایش «دی.ان.ای» اما نشان میدهد که نوزاد مزبور فرزند هیچکدام نیست. زوج مشکوک میشود و مسئله را پیگیری میکند. آزمایش دوم «دی.ان.ای» نشان میدهد که بعد از تولد برچسب نام دو نوزاد به اشتباه عوضی انداخته شده و بدین ترتیب نوزاد یک زوج به زوج دیگری داده شده که همزمان در آن زایشگاه بود و برعکس و هر کودک و هر زوج برای 12 سال کسانی را پدر و مادرو یا فرزند خود دانسته اند که چنین نبوده است. جالب تر اینکه از این دو زوج یکی مسیحی (روس)  و دیگری مسلمان (تاجیک) بوده یعنی نوزاد در اصل مسلمان تاجیک ، آنیا، از طرف والدین مسیحی – ارتدکس روس و با همین آئین و رسوم بزرگ شده و بر عکس نوزاد در واقع مسیحی – ارتدکس (ایرینا)  را پدر و مادر مسلمان با اصول و عادات اسلامی و شرقی تربیت کرده اند.

نکته جالب تر اینکه حالا بعد از کشف حقیقت، خود ایرینا و آنیا که حالا 12 ساله شده اند میخواهند با والدین اصلی خود روابط خوبی داشته باشند اما نمیخواهند «پدر و مادر خود را عوض کنند» و پیش والدین واقعی خود بروند.

دیروز دوشنبه 31 اکتبر خبر خوب این بود که دادگاه روسی که به شکایت این دو خانواده از زایشگاه مورد بحث رسیدگی میکرد حکم داده است که زایشگاه به هر خانواده سه میلیون روبل یعنی تقریبا یکصد هزار دلار بعنوان غرامت پرداخت کند. خانواده ها خوشحالند و میخواهند با این پول دو خانه پهلو به پهلو و یا یک زمین برای ساختمان مشترک بخرند تا اینکه ایرینا و آنیا هم به زندگی با پدر و مادری که آنها را بزرگ کرده اند ادامه دهند و هم در جوار پدر و مادر اصلی خود باشند.«ما و آنها» بکنیم؟

آنیای در اصل تاجیک با مادر روس اش

هیچ فکر کرده اید که شاید بسیاری از ما ها هم در طول تاریخ به شکل و صورت دیگری، حالا نه در بیمارستان و نه بطور فردی، بلکه به علت حوادث و آمیزش ها و جنگ و مهاجرت و غیره که مخصوصا در ایران و منطقه اینقدر رایج و گسترده بوده و هست، نوعی «برچسب ناممان عوض شده؟»  و آیا هیچ فکر کرده اید که بهمان درجه که موی سیاه آنیای در اصل تاجیک و یا موی طلائی ایرینای در واقع تاجیک و فرق بین دین وعادات و رسوم و زبانی که آموخته اند واقعیت است، بهمان درجه مسخره و خطرناک است که این فرق ها را دلیل و بهانه ای برای کوچکترین اجحاف و تحقیر و حق کشی و ایجاد افتراق و دشمنی بین آنها، بین من و شما و بین«ما و آنها» بکنیم؟دسته‌ها:زبان و ادبیات