Türki Meseller تورکی مثللر

Amsal-o Hekam

Türki Meseller تورکی مثللر

با این نام در «فیس بوک» یک صفحه باز شده است. این صفحه مانند یک فرهنگ لغات الفبائی است. در این صفحه برای هر حرف یک «پست» وجود دارد. هر مثلی را که میدانید و یا جائی خوانده اید میتوانید در آنجا وارد کنید. مثلی که وارد میکنید با هر حرفی شروع میشود زیر آن حرف مثل یک «کامنت»مینویسید.  در عین حال سعی میشود محتویات کتاب «امثال و حکم آذربایجان – تورکی دیلینده مثللر» اثر پسر عموی پدری بنده مرحوم استاد علی اصغر مجتهدی را هم که با کوشش جناب سیروس قمری در سال 1334 شمسی در تبریز چاپ شده بود و عبارت از حدود 3500 مثل و سخنان و اشعار حکیمانه به ترکی آذری با ترجمه و یا مشابه های فارسی است در آنجا پیاده شود تا هم علاقمندان از آن استفاده کنند و هم اگر خواستند مثل هائی را که خودشان میدانند و در آنجا نیست به آن اضافه کنند. این در عین حال ادای احترامی است به مولف آن، جناب حاج علی اصغر آقای مجتهدی که ما «میرزا علی عسگر عموغلی» مینامیدیم و سال های طولانی برای جمع آوری این امثال زحمت کشید. آقای دکتر حسن جوادی میگوید مرحوم مجتهدی را بخاطر میاورد که همیشه و همیشه دفتر یادداشتی در جیب داشت که وقتی مثلی از کسی میشنید فورا یادداشت میکرد تا بالاخره توانست این اثر بی نطیر را به چاپ بدهد.

مرحوم علی اصغر مجتهدی در سال 1286 در تبریز متولد شد. پس از انجام تحصیلات مقدماتی برای تحصیل به فرانسه رفت و بعد از اخذ دیپلم به موطن خود برگشته در بانک ملی تبریز مشغول بکار شد. آقای مجتهدی در سال 1351 دار فانی را ترک گفت.

جلد فایل پی دی اف کتاب «امثال و حکم آذربایجان: ترکی دیلینده مثل لر» چاپ 1334 تبریز

جلد فایل پی دی اف کتاب «امثال و حکم آذربایجان: ترکی دیلینده مثل لر» چاپ 1334 تبریز

در ضمن این فایل پی دی اف کتاب «امثال و حکم آذربایجان: ترکی دیلینده مثل لر» است. یکی از دوستان با نام «بیگ هادی» زحمت کشیده آن را بصورت فایل پی دی اف در آورده است. حجم فایل زیاد است (73 کیلو بایت) و داونلود کردنش کمی طول میکشد اما بهر حال شاید بعضی ها علاقمند باشند:

علی اصغر مجتهدی: امثال و حکم آذربایجان: ترکی دیلینده مثلل لر

——————————————-

در ضمن بخوانید:

خوب و بدّ «فرهنگ مردمی»

ضرب المثل های ترکی آذری با صدای سهند و فرزانهدسته‌ها:رنگارنگ, زبان و ادبیات

برچسب‌ها:, , ,