استاندارد کردن ترکی آذری ایران

azeri

عباس جوادی – بخش اول این سلسله مقالات را در «سه معیار پیشرفت ترکی آذربایجانی ایران – یکم: الفبا» تقدیم خوانندگان کرده و آنجا وعده داده بودم که که بزودی در باره معیار دوم یعنی استانداردیزاسیون و معیار سوم که عبارت از مدرنیزاسیون باشد خواهم نوشت. در واقع آن بخش اول و همچنین بخش های دوم و سوم از کتابی است با تیتر «آذربایجان و زبان آن: مسائل و مشکلات ترکی آذری در ایران» که در سال 1367 (1988) در برکلی (کالیفرنیا) چاپ شده بود.

از آنوقت تا کنون بسیاری چیز ها عوض شده. از جمله ما در شمال ارس شاهد سقوط شوروی و جمهوری سوسیالیستی آذربایجان و همچنین (برای بار سوم) تغییر الفبا این بار از روسی به لاتین شده ایم. اما در آذربایجان ایران از نظر زبان ترکی آذری تغییرات جدی و اساسی رخ نداده و از طرف دیگر آن اصول و بحث های زبانشناسی و یا اجتماعی که حدود 25 سال پیش در آن کتاب مطرح شده بودند بنظرم چندان فرقی نکرده اند و میتوانم ادعا کنم که آن بحث ها هنوز در کلیت خود اعتبار خویش را حفظ کرده اند – شاید با این تفاوت که همزمان با افزايش رفت و آمد با ترکیه و جمهوری آذربایجان از یک طرف نفوذ دو گونه زبانی این دو کشور درترکی ما هم افزايش يافته و از طرف ديگر چون ما هنوز هم که هنوز است از تحصیل و تدریس ترکی آذری بدوریم هرج و مرج در استفاده شخصی و گروهی ما آذربایجانیان ایران در نوشتن و بیان زبان مادری مان بمراتب بیشتر شده تا جائيكه بخصوص با رواج اينترنت ديگر يكى با الفباى لاتين (آنهم با املاى غلط) مينويسد و ديگرى لغات و تعابيرى عاريتى بكار ميبرد كه در تبريز و اردبيل و اورميه براى كمتر كسى قابل فهم است.

بخش اول این مقالات را برپایه همان کتاب نونویسی کردم. اما راستش وقت و فرصت آن را ندارم که دو بخش باقی مانده را هم نو نویسی کنم، خلاصه نمایم و متناسب با تغییرات این دو دهه و چندسال «به روز» کنم و حتی بعضی تعابیر و اصطلاحات را که آن وقت بکار برده ام و امروز مطابق سلیقه ام نیست عوض کنم. از این جهت اجازه میخواهم که عین همان دو بخش آخر را بصورت «پی دی اف» تقدیم شما کنم. امیدوارم که بخاطر آنچه که در این بین کهنه شده و یا تعابیر و یا حتی نظریاتی که کاملا مطابق روز نیست مرا معذور دارید.

لطفا روی این تیتر کلیک کنید: Azeri Standardization

در ضمن بخوانید:

بخش سوم: مدرنیزاسیون

——————————————-

نشر اول این مقاله از 28 سپتامبر 2011دسته‌ها:مقاله های قدیمی