مصطفی جمیلوف: «هیچ چیز نمیتواند تجزيه اوکرائین را توجیه کند»

ژوئن 2014 در پراگ، با مصطفی جمیلوف، رهبر تاتار های کریمه

ژوئن 2014 در پراگ، با مصطفی جمیلوف، رهبر تاتار های کریمه

عباس جوادی – شخصا برای من امروز دیدار با مصطفی جمیلوف از خاطره های ماندنی بود، چیزی که به این سادگی ها از خاطر انسان پاک نمیشود. با آن لحن متین، آرام و همراه با احترام به همه، و در عین حال قاطعیت در افکار و احساسات او در دفاع از منافع مردم تاتار کریمه، امکان ندارد کسی به او احترام نگذارد حتی اگر با افکارش موافق نباشد. آنچه میخوانید گوشه هائی از سوال و جواب 11 ژوئن 2014  با مصطفی جمیلوف در رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی است. سوال ها را همکاران بخش های مختلف رادیو کردند. در این باره گزارش مفصلی به انگلیسی و تاتاری کریمه (که به ترکی ترکیه بسیار نزدیک است) منتشر خواهیم کرد. سوال و جواب به روسی بود.

(نقل قول معنائی): «روسیه کریمه را اشغال کرده و جامعه جهانی باید به روسیه فشار بیاورد تا به این اشغال پایان دهد و تمامیت ارضی اوکرائین را برسمیت بشناسد. هیچ چیز نمیتواند ضربه ای را که به تمامیت اوکرائین وارد شده توجیه کند. تاتار های کریمه در کریمه اقلیت نیستند، بلکه یکی از خلق های بومی این منطقه هستند. . کریمه و اوکرائین (همزمان با دیگر اقوام) وطن تاتار ها هم هست. ما هیچوقت به این اشغال رضایت نخواهیم داد. تهجیر و کوچاندن اجباری تاتار های کریمه 70 سال قبل توسط رژیم شوروی و استالین یک نسل کُشی بود.» در باره ترکیه: «روابط با ترکیه برای ما بسیار مهم است. تعداد تاتار هائی که در ترکیه زندگی میکنند ده برابر تاتار های کریمه است. نخست وزیر رجب طیب اردوغان به رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین گفته چرا ورود مصطفی جمیلوف را به کریمه (برای پنج سال) ممنوع اعلام کردید؟ و از او خواست این ممنوعیت را لغو کند. اما پوتین جواب دقیقی نداد. من برای مقابله با اشغال کریمه به نخست وزیر اردوغان پیشنهاد کردم اجازه ندهند کشتی های روسیه از تنگه بوسفور عبور کنند. اما آنها گفتند طبق معاهده مونترو نمیتوانند به کشتیرانی در بوسفور مداخله کنند. گفتم کشتی های ترکیه بارکشی به سواحل کریمه را (در زمان اشغال) قطع کنند. ولی این کار مشکل است. حجم سالانه تجارت روسیه و ترکیه تقریبا 60 میلیارد دلار است و 50 درصد گاز طبیعی ترکیه از روسیه وارد میشود. از این جهت در زمینه تغییر در روابط ترکیه و روسیه نمیتوان توقع داست که دگرگونی های جدی انجام بگیرد.»

آقای جمیلوف عضو پارلمان اوکرائین است و نشان پرچم اوکرائین را به یقه اش زده بود. او رئیس «مجلس» تاتار های کریمه است. آقای جمیلوف با لحن آرام و صبورانه اما قاطع و مشخصی که دارد احترام همگان را جلب کرده است. او حتی هنگام صحبت در باره رهبران روسیه و دولت و پارلمان این کشور نزاکت همیشگی خود را از دست نمیداد. او در سال 2009 به اخذ جایزه صلح نوبل پیشنهاد شده بود.دسته‌ها:یادداشت

برچسب‌ها:, ,