ضرب المثل های ترکی آذری با صدای سهند و فرزانه

محمد علی فرزانه

محمد علی فرزانه

این فایل صوتی حاوی بخش بسیار کوچکی ازچند کاست است با صدای شاعر معروف مرحوم بولوت قاراچورلو (سهند) و نویسنده و محقق شناخته مرحوم محمد علی فرزانه که ضرب المثل هائی را که خود جمع آوری کرده بودند در سال های 1350 خوانده و ضبط کرده بودند. از9 کاست (ضبط دو طرفه) که به لطف آقای دکتر حسن جوادی در دسترس ما قرار گرفته فقط یک تکه کوچک را در اینجا معرفی میکنیم. مجموعه کاست ها حدودا برابر با یازده ساعت ضبط است که در آن آقایان سهند و فرزانه بطور متوالی حدودا چهار هزار مثل و ضرب المثل میخوانند که خودشان جمع کرده بودند اما فرصت چاپش را نیافتند. اکثر این فایل ها در اختیار ماست. ثیت متن تمام ضبط ها میتواند به ثبت ادبیات ترکی آذری کمک بزرگی برساند.

این ضبط حدودا 28 دقیقه است و با صدای آقای فرزانه شروع شده با صدای آقای سهند ادامه مییابد و آنها این کار را بطور متوالی انجام میدهند.

بخشی از این امثال در کتاب معروف «امثال و حکم آذربایجان: ترکی دیلینده مثل لر» اثر مرحوم علی اصغر مجتهدی پسر عموی پدری بنده هم هست که در سال 1334 شمسی در تبریز چاپ شده بود. من سعی کرده ام برای ثبت همه این امثال و ضرب المثل ها از هر دو منبع استفاده کرده آنها را در سایت «تورکی مثل لر- ضرب المثل های ترکی آذری» جمع کنم (در این لینک). تا کنون بیش از 5800 ضرب المثل در این سایت جمع آوری شده است که هم از طریق الفبا و هم بصورت جستجوی کلید واژه قابل جستجو است. در این سایت اگر اول ضرب المثلی را که جستجو میکنید، میدانید، حرف نخست اولین کلمه را جستجو کنید و اگر آن را نمیدانید از آن ضرب المثل هر کلمه ای را که میخواهید، جستجو کنید تا آن ضرب المثل را پیدا کنید (البته اگر جزو 5800 ضرب المثل ما باشد). این ضرب المثل ها همراه با معادل و یا ترجمه فارسی ثبت شده اند.

تورکی مثل لر: ضرب المثل های ترکی آذری

با معادل و یا ترجمه فارسی این ضرب المثل ها 

به کوشش: عباس جوادی

——————————

(باز نشر از ژوئیه 2012)دسته‌ها:تورکی Türkçe, زبان و ادبیات

برچسب‌ها:, ,